جمعه 9 آبان 1393
جستجو:  

طرح سمن (سپرده مدت دار نوين)
چاپ

     طرح سمن (سپرده مدت دار نوین)
 
در این طرح، مشتریان می‌توانند با افتتاح هر یک از سپرده‌های سرمایه گذاری مدت دار (شش‌ ماهه، یک‌ ساله)، از مزیت سود بالاتر در پایان دوره سپرده‌گذاری (سررسید سپرده) بهره‌مند شوند.
در طرح سمن بانک به وکالت از سوی مشتری سودهای متعلقه را تا مقطع سررسید در قالب سپرده فرعی (ثانویه) سپرده‌گذاری نموده که این سپرده نیز مشمول دریافت سود می‌گردد. بدین ترتیب نرخ سود نهایی (به شرح جدول ذیل) از تجمیع سودهای محاسبه شده طی دوره حاصل خواهد شد و مشتریان در پایان دوره سپرده‌ گذاری (سررسید) علاوه بر دریافت سود متعلقه به اصل سپرده، سودهای تجمیعی حاصل از سپرده‌های فرعی (سود سپرده‌ها) را نیز دریافت خواهند کرد.

درصد نرخ سود سپرده مدت‌دار نوین (سمن)

شرح

نرخ سود عادی

نرخ سود سالانه

کل بازده پایان دوره

سپرده کوتاه مدت 180 روزه

16

16.4

8.2

سپرده بلند مدت یک‌ ساله

22

23.71

23.71

 
واژه سمن برگرفته از ابتدای کلمات سپرده مدت دار نـوین بوده که در زبان فارسی به معنای گل یاسمن و در زبان عربی به معنی فربه و حجیم شدن می‌باشد که با ماهیت سود تجمیعی در سپرده یادشده، مناسبت دارد.
 
مزایای طرح :
  1. تجهیز و متنوع سازی سبد محصولات بانکی.
  2. صرفه‌جویی در زمان و کاهش حجم فعالیت شعب با توجه به عدم لزوم مراجعه مشتریان جهت تبدیل سودهای دریافتی به سپرده‌های مدت دار.
  3. اعطای نرخ سود بالاتر نسبت به نرخ سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری عادی.
 
شرایط و ضوابط :
1- افتتاح سپرده طرح سمن برای کلیه اشخاص حقیقی (انفرادی و مشترک) و حقوقی با رعایت دقیق کلیه شرایط افتتاح سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار فراهم می‌باشد.
2- حداقل مبلغ مجاز جهت افتتاح سپرده طرح سمن 500.000 ریال می‌باشد.
3- مبالغ مجاز جهت برداشت قسمتی از سپرده، بایستی ضریبی از مبلغ فوق باشد.
4- انتقال سپرده صرفاً به پدر،مادر،همسر و فرزندان با تکمیل فرم انتقال در شعبه افتتاح کننده حساب میسر می‌باشد.
5- چنانچه سپرده‌گذار قبل از سررسید اقدام به دریافت قسمتی و یا کل وجه سپرده نماید، سود متعلقه طبق ضوابط بستن سپرده های مدت دار، بر اساس نرخ سود تجمیعی دوره متناظر با مدت سپرده‌گذاری ضمن کسر نیم درصد جریمه، محاسبه و پرداخت می‌گردد.
6- در صورت تمایل مشتری و یا عدم مراجعه وی، اصل سپرده در سررسید تمدید و سود تجمیعی به حساب معرفی شده توسط وی واریز می‌گردد.
7- نرخ سود سپرده‌های مشمول طرح در زمان افتتاح و یا تمدید، براساس نرخ سود ابلاغی از سوی بانک مرکزی‌ج.ا.ا تعیین و محاسبه خواهد شد. 
 
مدارک مورد نیاز :
1- تکمیل فرم درخواست افتتاح حساب (اخذ یک قطعه عکس، مهر و اثر انگشت از افراد بیسواد).
2- ارائه اصل و تصویر کارت ملی به همراه اصل و تصویر شناسنامه.
 
فرم های طرح :
 
 
- به استناد نامه شماره 76335/93 مورخ 24/3/1393 بانک مرکزی ج.ا.ا.، مبنی بر ممنوعیت بانکها و مؤسسات اعتباری از ارائه هرگونه سپرده پذیری با سررسید بیشتر از یک سال، افتتاح حساب برای کلیه سپرده های عادی و طرح سمن در سیستم شعب صرفاً به صورت سپرده یک‌ساله صورت می پذیرد. برای سپرده های تمدیدی از تاریخ 18/04/1393 (بیش از یک سال) تاکنون، با توجه به اینکه در قرارداد سپرده‌های سرمایه گذاری، بانک در تمدید سپرده در سررسید وکیل سپرده گذار می باشد، سپرده‌های بیش از یک‌سال در قالب سپرده یک‌ساله به صورت خودکار تمدید خواهد شد. 
 
نرخ سود علی الحساب سپرده های طرح سمن
چاپ

  نرخ جدید سود علی الحساب انواع سپرده های مدت دار طرح سمن (سپرده مدت دار نوین)

نوع سپرده

نرخ سود سالانه

مثال: مبلغ سود به ازای هر 1.000.000 ریال برای انواع سپرده

نرخ بازده دوره

در انتهای دوره

کوتاه مدت 180 روزه

16.40%

8.20%

80.876 ریال 

بلند مدت 1 ساله

23.71%

23.71%

 237.100 ریال

 * توجه : 
 - حداقل مبلغ مجاز جهت افتتاح سپرده طرح سمن 500.000 ریال می‌باشد و مبالغ مجاز جهت برداشت قسمتی از سپرده، بایستی ضریبی از این مبلغ باشد.
 - پرداخت سود تجمیعی سپرده ها بر مبنای پایان دوره و در سررسید سپرده ها خواهد بود.
 - چنانچه سپرده‌گذار قبل از سررسید اقدام به دریافت قسمتی و یا کل وجه سپرده طرح سمن نماید، سود متعلقه طبق ضوابط بستن سپرده های مدت دار، بر اساس نرخ سود تجمیعی دوره متناظر با مدت سپرده‌گذاری ضمن کسر نیم درصد جریمه، محاسبه و پرداخت می‌گردد.
 - نرخ سود سپرده‌های مشمول طرح در زمان افتتاح و یا تمدید، براساس نرخ سود ابلاغی از سوی بانک مرکزی‌ج.ا.ا تعیین و محاسبه خواهد شد.