|جمعه 29 تیر 1397| |

توصیه و هشدارهای امنیتی
چاپ

 

مشتری گرامی؛ در هنگام استفاده از خدمات الکترونیکی اینترنت بانک به توصیه های زیر توجه فرمائید
 
    هنگام وارد نمودن رمز اینترنت بانک حتماً از صفحه کلید امنیتی استفاده کنید. برخی برنامه های جاسوسی داده های وارد شده توسط صفحه کلید شما را کنترل می کنند.

    پس از اتمام عملیات بانکی حتما از محیط اینترنت بانک خارج شوید. حتی چند لحظه ترک آن ممکن است مخاطره آمیز باشد.

    تنها راه صحیح نگهداری رمز به خاطر سپردن آن است. از نوشتن بر روی کاغذ یا بیان کردن آن هنگام وارد کردن رمز جداً خودداری کنید.

    تنها به pop-up (صفحات تبلیغاتی) که توسط سایت بانک معرفی می شوند، اجازه باز شدن دهید. برخی ریز برنامه
های نا امن در قالب pop-up ها اجرا می شوند.

    همواره برروی رایانه خود یک نرم افزار محافظ بروز شده داشته باشید.
 
    از سایت هایی که اطلاعات مبادله شده بین شما و سرور را رمزنگاری می کنند مانند سایت هایی که آدرس آنها با https شروع می شوند استفاده کنید.

    تاریخچه (History) و کوکی های (Cookie) مرورگر خود را مرتباً پاک کنید.

    فایلهای به روزرسانی و اصلاحات امنیتی (patch) سیستم عامل و نرم افزارهای کاربردی را به طور مرتب دریافت و نصب کنید.
 
    هر جایی که نیاز به تعریف نام کاربری و کلمه عبور دارید، از کلمات مناسب، حتی المقدور پیچیده به صورت ترکیبی از اعداد و حروف استفاده کرده و هرگز از کلمات و اعداد خاص مانند شماره تلفن، شماره شناسنامه، اسامی پرکاربرد و ... استفاده نکنید.
 
    هنگام انجام عملیات بانکی در محیط اینترنت بانک با آرامش کامل و بدون دستپاچگی به عملیات بانکی خود بپردازید. زیرا اضطراب و عجله ممکن است موجب بروز خطای سنگین شود.
 

 

مشتری گرامی؛ در هنگام استفاده از کارتهای بانکی به توصیه های زیر توجه فرمائید
 
    موقع دریافت کارت از بانک از بسته بودن پاکت کارت خصوصاً رمز عبور اطمینان حاصل کنید.
 
    بلافاصله رمز عبور را پس از دریافت کارت از طریق یکی از دستگاه های خودپرداز تغییر دهید سعی کنید رمز عبورتان را هر چند وقت یکبار تغییر دهید.
 
    هرگز رمز عبور خود را با کارت در یک محل نگهداری نکنید.
 
    حتی الامکان از شماره شناسنامه یا تاریخ تولد و یا رمز ساده به عنوان رمز عبور استفاده نکنید.
 
    در زمان استفاده از پایانه های فروشگاهی pos رمز عبور کارت را خودتان وارد کنید.
 
    در هنگام وارد کردن رمز عبور در دستگاه های pos فروشگاهی و یا خودپردازها مواظب باشید تا رمز عبورتان را دیگران نبینند.
 
    در هر سایتی مشخصات کارت خود را وارد نکنید ممکن است آن سایت یک تله باشد که صرفاً اقدام به دریافت رمز عبور شما می کند.
 
    از یک رمز عبور قوی شامل ترکیب حروف و اعداد برای پرداخت های اینترنتی استفاده نمایید.
 
    کارت خود را حتی برای کوتاه مدت در اختیار کسی قرار ندهید ممکن است از روی آن کپی تهیه کنند و با بدست آوردن رمز عبور آن موجودی حساب شما را برداشت نمایند.
 
    حتماً شماره سریال 16 رقمی روی کارت خود را در جایی یادداشت نمایید تا در زمان مفقودی کارت بلافاصله از طریق مراجعه به شعب اقدام به مسدود کردن حساب خود نمایید.
 
    اگر در زمان مفقودی شماره سریال 16 رقمی خود را نداشتید بلافاصله از طریق شعبه صادرکننده کارت خود اقدام به مسدودکردن حسابتان نمایید.
 
    کارت خود را نزدیک اشیاء مغناطیسی مانند آهن ربا، تلویزیون، تلفن همراه قرار ندهید تا عمر بیشتری داشته باشد.
 
    در صورت مشاهده هر گونه تغییر در دستگاه ATM و یا مشاهده موارد مشکوک (تغییر در کارت خوان، تغییر صفحه کلید و یا دوربین نصب شده مشکوک) از دستگاه استفاده نکرده و سریعاً آن را به مسئول شعبه اطلاع دهید.
 
    در صورتی که به عملیات بانکی از طریق کارت آشنایی ندارید به هیچ وجه از افراد ناشناس کمک نگیرید. زیرا ممکن است فرد ناشناس اقدام به عملیاتی غیر از عملیات موردنظر شما نماید. برای مثال می تواند علاوه بر پرداخت قبوض با دریافت وجه برای شما باقی مانده موجودیتان را به حساب خودش منتقل کند.
 
    برای پرداخت های اینترنتی حتماً از سایت هایی که به آنها اطمینان دارید استفاده کنید. برای مثال از علامت قفل موجود در سایت که حاکی از صحت می باشد، اطمینان حاصل نمایید.
 
    سعی کنید حتی الامکان برای پرداخت های اینترنتی از کافی نت ها، فرودگاه ها و اماکن عمومی استفاده نکرده و از کامپیوتر شخصی خودتان اقدام به پرداخت نمایید.
 
     اگر در پرداخت اینترنتی یک صفحه کلید مجازی بر روی سایت وجود داشت حتی الامکان از آن برای وارد کردن مشخصات کارتتان استفاده کنید.
 
    کامپیوتری که بر روی آن آنتی ویروس وجود ندارد را برای پرداخت اینترنتی انتخاب نکنید.
 
    اخیراً مشاهده شده دستگاه هایی شبیه pos وارد بازار شده که عملاً ماهیت یک Reader را داشته و صاحب فروشگاه با کشیدن کارت بر روی دستگاه فوق تمام اطلاعات اعم از شماره کارت و و رمز ورود را شناسایی و ضبط می نماید. تا بعداً با کپی کارت از آن سوء استفاده و موجودی کارت را خارج نمایند. پس مراقب  باشید.
 

 

هشدارهای پلیس برای استفاده از عابر بانک
 
    در حفظ و نگهداری کارت های اعتباری دقت و از نگهداری رمز عبور در کنار کارت خودداری کنید.کارت و رمز عبور خود را برای دریافت پول در اختیار افراد ناشناس قرار ندهید و هنگام برداشت وجه مواظب باشید کسی رمز شما را نبیند ضمن اینکه برگ رسیدی که از دستگاه خودپرداز دریافت می کنید را در محل رها نکنید و در صورتی که به آن نیاز ندارید برگه را معدوم کنید.
 
    موجودی حساب های بانکی مخصوصاً حساب های عابر بانک را در فاصله های زمانی مناسب چک کنید و از ارائه اطلاعات مالی و بانکی خود از قبیل شماره حساب، شماره کارت های اعتباری و اعلام رمز آنها و ... به سایت های متفرقه و مشکوک بپرهیزد و از صحت عملکرد اینترنتی بانک ها و سایر مراکز دولتی و رسمی اطمینان حاصل کنید و هرچند وقت یک بار کلمه عبور کارت های عابر بانک خود را تغییر دهید.
 
    از کارت بانکی خود کاملاً حفاظت و اگر آن را لازم ندارید حتماً با اطلاع بانک آن را باطل و کارت را رها نکنید و اگر رها کردید رمز آن را به هیچ وجه فاش نکنید چون مسوولیت هر نوع استفاده خلاف از کارت بانکی بر عهده کسی است که کارت به نامش صادر شده است. همچنین در فروشگاه هایی که امکان خرید با استفاده از کارت خودپرداز وجود دارد از دادن رمز کارت به فروشنده خودداری کنید.
 

 

هشدارهای پلیس در خصوص سرقت و کیف‌قاپی
 
    شهروندان به هنگام حمل و نقل وجوه نقد با خودرو درهای اتومبیل را قفل کنند.
 
    به هنگام حمل وجوه نقد به صورت پیاده از پیاده‌رو استفاده شود.
 
    اموال خود را از قبیل تلفن همراه، گردنبند، وجه نقد و غیره در معرض دید قرار ندهید.
 
    به هنگام استفاده از تلفن باجه‌های همگانی کیفتان را نزدیک بدنتان یا در دستی که آزاد است نگه دارید و اطمینان حاصل کنید که با امنیت کامل و محکم آن را نگه داشته‌اید.
 
    بند کیفتان را دور گردن و یا مچ دست نیندازید ممکن است بر اثر قاپیدن آن با زور به شما آسیب وارد شود.
 
    اگر کیفتان قاپیده شد آن را رها کنید تا مورد حمله قرار نگیرید یا به دنبال کیف کشیده نشوید.
 
    به هنگام خرید از فروشگاه در داخل سبد یا روی پیشخوان کیف خود را رها نکنید.
 
    در رستوران‌ها کیفتان را به پشت صندلی آویزان نکنید.
 
    هیچ‌گاه از افراد ناشناس که معروفیت و اعتبار کافی ندارند چک، چک‌های مسافرتی، چک تضمینی و چک‌های بانکی قبول نکنید زیرا احتمال دارد آن چک‌ها مسروقه یا جعلی باشند.
 
    از گذاشتن و حمل اسناد، اوراق بهادار، دسته‌چک و اشیای گرانبها در کیفتان در موارد غیرضروری پرهیز نمایید.
 
    به هنگام حمل وجه نقد یا اشیا و اسناد گرانبها از دیگر دوستان و اقوام مورد اطمینان خود کمک بگیرید.
 
    اگر قصد معامله‌ای دارید که لازم است پول نقد و امثالهم حمل نمایید موضوع را با افراد غیرمطمئن بازگو نکنید.
 
    در صورتی که پول نقد حمل می کنید آن را در جیب بیرونی یا روبه بیرون خود نگذارید. چنانچه در کیف خود وجوه نقد دارید آن را به نمایش نگذارید چه بسا افرادی که در کنار شما به عنوان مشتری هستند با دیدن آن وسوسه شوند و پس از خارج شدن تان از بانک اقدام به قاپیدن و سرقت آن کنند.
 
    در داخل بانک ها از رهاکردن وجوه نقد خود روی پیشخوان بانک خودداری کنید.
 
    از نگه داشتن وجوه نقد خود در مغازه تان به شدت خودداری کنید و از آنجایی که بانک ها در این ایام تا ساعت 18 بعدازظهر باز هستند آن را به بانک ها بسپارید. بیرون از بانک مواظب افرادی که به صورت پیاده یا موتورسوار به تعقیب شما می پردازند یا چهره آنها برایتان تکراری است، باشید.
 
    گاهی ماشین شما توسط سارقان پنچر می شود بنابراین در صورت مواجهه با این صحنه از رهاکردن پول خود روی صندلی ماشین یا جایی قابل دسترس خودداری کنید.
 
    در برخی موارد سارقان با پرتاب تخم مرغ یا مواد آلوده کننده به سوی شما صحنه ای را به وجود می آورند تا شما لباس تان را از تن خارج کرده و به آنها بدهید و در این صورت اگر در یکی از جیب های کت تان پول باشد آنها به سرعت با دزدیدن آن پا به فرار می گذارند.
 
    چنانچه پس از خروج از بانک مجبورید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید حتماً تاکسی یا اتوبوس سوار شوید و سوار مسافربرهای شخصی نشوید و خانم هایی که پول نقد خود را در کیف حمل می کنند همیشه هنگام عبور از پیاده رو آن را روبه دیوار بگیرند و در خیابان نیز بند کیف خود را در گردن خود بیندازند.
 
    حتی المقدور برای جلوگیری از حمل وجه نقد زیاد از کارت های اعتباری استفاده شود.
 
    از به نمایش گذاشتن وجه و شمردن آن در انظار عمومی که موجب تحریک سارقان می شود، خودداری شود.
 
    کسبه و فروشندگان از جعلی نبودن چک، تراول و وجه نقد دریافتی مطمئن باشند البته در برخی موارد رعایت این موضوع برای مشتری نیز مصداق دارد.
 
    از تنها گذاشتن کودکان خود در خودرو پارک شده، خودداری کنند. همچنین هنگام ترک خودرو، وجوه و مدارک باارزش را در آن باقی نگذارند.
 
    هنگام باز کردن در اتومبیل یا صندوق عقب و تماس تلفنی از گذاشتن کیف روی زمین خودداری شود.
 
    وسایل خود را هنگام سوار و پیاده شدن از خودرو بدون نظارت لازم رها نکنید.
 
    از چرب زبانی برخی افراد هنگام خرید و ترددها برای کلاهبرداری یا سرقت احتمالی آگاه باشید.