تصویر عنوان صفحه

توصیه ها و هشدارهای امنیتی

چاپ

 

مشتری گرامی؛ در هنگام استفاده از کارتهای بانکی به توصیه های زیر توجه فرمائید
 
  موقع دریافت کارت از بانک از بسته بودن پاکت کارت خصوصاً رمز عبور اطمینان حاصل کنید.
 
  بلافاصله رمز عبور را پس از دریافت کارت از طریق یکی از دستگاه های خودپرداز تغییر دهید سعی کنید رمز عبورتان را هر چند وقت یکبار تغییر دهید.
 
  هرگز رمز عبور خود را با کارت در یک محل نگهداری نکنید.
 
  حتی الامکان از شماره شناسنامه یا تاریخ تولد و یا رمز ساده به عنوان رمز عبور استفاده نکنید.
 
  در زمان استفاده از پایانه های فروشگاهی pos رمز عبور کارت را خودتان وارد کنید.
 
  در هنگام وارد کردن رمز عبور در دستگاه های pos فروشگاهی و یا خودپردازها مواظب باشید تا رمز عبورتان را دیگران نبینند.
 
  در هر سایتی مشخصات کارت خود را وارد نکنید ممکن است آن سایت یک تله باشد که صرفاً اقدام به دریافت رمز عبور شما می کند.
 
  از یک رمز عبور قوی شامل ترکیب حروف و اعداد برای پرداخت های اینترنتی استفاده نمایید.
 
  کارت خود را حتی برای کوتاه مدت در اختیار کسی قرار ندهید ممکن است از روی آن کپی تهیه کنند و با بدست آوردن رمز عبور آن موجودی حساب شما را برداشت نمایند.
 
  حتماً شماره سریال 16 رقمی روی کارت خود را در جایی یادداشت نمایید تا در زمان مفقودی کارت بلافاصله از طریق مراجعه به شعب اقدام به مسدود کردن حساب خود نمایید.
 
  اگر در زمان مفقودی شماره سریال 16 رقمی خود را نداشتید بلافاصله از طریق شعبه صادرکننده کارت خود اقدام به مسدودکردن حسابتان نمایید.
 
  کارت خود را نزدیک اشیاء مغناطیسی مانند آهن ربا، تلویزیون، تلفن همراه قرار ندهید تا عمر بیشتری داشته باشد.
 
  در صورت مشاهده هر گونه تغییر در دستگاه ATM و یا مشاهده موارد مشکوک (تغییر در کارت خوان، تغییر صفحه کلید و یا دوربین نصب شده مشکوک) از دستگاه استفاده نکرده و سریعاً آن را به مسئول شعبه اطلاع دهید.
 
  در صورتی که به عملیات بانکی از طریق کارت آشنایی ندارید به هیچ وجه از افراد ناشناس کمک نگیرید. زیرا ممکن است فرد ناشناس اقدام به عملیاتی غیر از عملیات موردنظر شما نماید. برای مثال می تواند علاوه بر پرداخت قبوض با دریافت وجه برای شما باقی مانده موجودیتان را به حساب خودش منتقل کند.
 
  برای پرداخت های اینترنتی حتماً از سایت هایی که به آنها اطمینان دارید استفاده کنید. برای مثال از علامت قفل موجود در سایت که حاکی از صحت می باشد، اطمینان حاصل نمایید.
 
  سعی کنید حتی الامکان برای پرداخت های اینترنتی از کافی نت ها، فرودگاه ها و اماکن عمومی استفاده نکرده و از کامپیوتر شخصی خودتان اقدام به پرداخت نمایید.
 
   اگر در پرداخت اینترنتی یک صفحه کلید مجازی بر روی سایت وجود داشت حتی الامکان از آن برای وارد کردن مشخصات کارتتان استفاده کنید.
 
  کامپیوتری که بر روی آن آنتی ویروس وجود ندارد را برای پرداخت اینترنتی انتخاب نکنید.
 
  اخیراً مشاهده شده دستگاه هایی شبیه pos وارد بازار شده که عملاً ماهیت یک Reader را داشته و صاحب فروشگاه با کشیدن کارت بر روی دستگاه فوق تمام اطلاعات اعم از شماره کارت و و رمز ورود را شناسایی و ضبط می نماید. تا بعداً با کپی کارت از آن سوء استفاده و موجودی کارت را خارج نمایند. پس مراقب  باشید.