اینترنت بانک سپهاینترنت بانک اینترنت بانک سپهباشگاه مشتریان
  • انگلیسی بانک سپه
  • جستجو
دوشنبه 20 اردیبهشت 1400
تصویر عنوان صفحه

پاسخ سؤالات متداول در مورد خدمات ارزی و بین‌الملل

چاپ
 کاربر محترم کاربر محترم؛
 تشکر از همکاری با تشکر از همکاری اداره کل امور بین الملل، اداره کل عملیات و خزانه داری ارزی و اداره کل تشکیلات و روشها در پاسخ به پرسشهای کاربران، متن کامل پاسخهای ارسالی در ذیل قابل دسترسی است:
 
 - در مورد رفع تعهد ارزی ناشی از عدم ارایه پروانه سبز گمرکی، نحوه تسویه ارز به چه صورت انجام میگیرد؟
به آگاهی میرساند رفع تعهد ارزی ناشی از عدم ارائه پروانه سبز گمرکی، بیش بود ارزش کالا و کسر تخلیه، منوط به استرداد عین ارز توسط وارد کننده به نرخ روز واریز اسناد (اعتبار / برات اسنادی دیداری)، تاریخ ظهر نویسی اسناد (اعتبار / برات اسنادی مدتدار) و تاریخ انتقال وجه (حواله) به میزان تعهد ایفا نشده خواهد بود. چنانچه نرخ ارز در روز واریز اسناد، تاریخ ظهر نویسی اسناد و یا تاریخ انتقال وجه بیشتر از نرخ ارز در روز مراجعه وارد کننده به منظور تسویه تعهد باشد، مبنای محاسبه برای پرداخت معادل ریالی به مشتری، بر اساس نرخ ارز در روز مراجعه خواهد بود.
  
 - باید چه نوع حسابی داشته باشم تا شخصی از خارج کشور بتواند وجه به حساب بنده واریز نماید؟ آیا افتتاح حساب پس انداز قرض الحسنه ارزی برای این کار کافی می باشد؟
به آگاهی می رساند در حال حاضر واریز وجه بابت حواله وارده از خارج از کشور به هر یک از انواع حساب های ارزی مشتریان منوط به رعایت کلیه مقررات و دستورالعمل های ضد پولشویی و در چارچوب مجموعه مقررات ارزی بانک مرکزی ج.ا.ا. و امکانات کارگزاری بانک متبوع امکان پذیر می باشد.
 
 - آیا افتتاح حساب سپرده بلند مدت پنج ساله برای افراد ایرانی ساکن خارج از کشور مجاز است لطفا ً در مورد نحوه افتتاح حساب آنها توضیح دهید ؟ 
ایرانیان ساکن خارج از کشور مجاز به افتتاح حساب سپرده بلند مدت می باشند. این افراد یا وکیل قانونی آنها می توانند با در دست داشتن مدارک ذیل و حضور در یکی از شعب بانک سپه اقدام به افتتاح حساب سپرده بلند مدت نمایند:
الف - اصل گذرنامه معتبر که نشان از ایرانی بودن ملیت افتتاح کننده حساب باشد.
ب - مبلغ واریزی به حساب، ریال یا یکی از ارزهای معتبر در نظام بانکی ایران می باشد.
ج - در صورت حضور وکیل ارائه اصل شناسنامه و وکالتنامه ایکه اجازه افتتاح حساب سپرده بلند مدت و... در آن قید شده باشد، الزامی است.
 
 - لطفا ً در موردLC توضیح دهید . 
LC مخفف کلمات Letter of Credit و به مفهوم اعتبار اسنادی است. اعتبار اسنادی یکی از روش‌های پرداخت در تجارت بین‌الملل است که امروزه کاربرد فراوانی دارد و به هرگونه ترتیباتی (به هر نام یا توصیفی) اطلاق می شود که دربرگیرنده تعهد قطعی و برگشت ناپذیر بانک گشایش کننده نسبت به پذیرش پرداخت در مقابل ارائه اسناد مطابق با شرایط اعتبار ‌باشد.
اعتبار اسنادی بر مبنای توافقات منعقده بین خریدار و فروشنده به درخواست خریدار گشایش می‌شود و سپس از طریق سوئیفت به بانک کارگزار خارجی ابلاغ می‌شود. در اعتبار اسنادی پیش‌بینی می‌شود که فروشنده (ذینفع اعتبار اسنادی) در مقابل ارائه اسنادی که مطابق با شرایط اعتبار تنظیم شده است، وجه اسناد را دریافت نماید. مقررات حاکم بر اعتباراسنادی مقررات UCP600 است.
در اعتبار اسنادی نام بانک گشایش‌کننده، نام و آدرس فروشنده و خریدار، مبلغ اعتبار، نوع ارز، کالا و یا خدمت مورد معامله، اسناد مورد نیاز، شرایط تنظیم اسناد و همچنین شرایط اضافی طبق مقررات بانکی و توافقات فی مابین فروشنده و خریدار، نوع و شرایط پرداخت وجه درج می شود و در شرایط اعتبار تصریح می گردد که اسناد حمل درخواستی بایستی در بردارنده اطلاعات تعیین شده در اعتبار باشد و مطابق با شرایط اعتبار و مقررات UCP600 ارائه شوند.
اعتبار اسنادی روش پرداختی است که تا حدود زیادی ریسک عدم دریافت کالا را برای خریدار و ریسک عدم دریافت وجه را برای فروشنده کاهش می‌دهد.
 
 - بسیاری از فروشنده ها اصرار بر در یافت مبالغی به صورت پیش پرداخت به صورت نقدی یا T/T دارند و مابقی مبلغ را LC قبول می کنند. چه طور می توان ریسک پرداخت T/T را کاهش داد؟ چون فروشنده بدون پیش در یافت کار را شروع نمی کند و معامله با مشکل مواجه می شود .
هرگاه فروشنده اصرار بر دریافت مبالغی به صورت پیش دریافت داشته باشد و بخواهد از طریق روش پرداخت اعتبار اسنادی وجه را دریافت نماید، در این صورت می توان پرداخت نقدی را نیز درقالب اعتبار اسنادی پس از دریافت ضمانتنامه پیش پرداخت انجام داد.
 
 - لطفاً توضیح دهید چگونه فروشنده میتواند در ایران LC را به دیگران انتقال دهد و اگر LC ریالی و یا ارزی باشد چگونه امکان انتقال قسمتی از وجه آن به دیگری در داخل ایران می باشد ؟
به طور کلی هرگاه فروشنده نقش واسطه را بازی نماید و بخواهد قسمتی یا تمام LC را به سازنده اصلی کالا منتقل نماید انتقال اعتبار از سه روش امکانپذیر می باشد که عبارتند از اعتبار اسنادی قابل انتقال، اعتبار اسنادی اتکایی و واگذاری عواید که مرسوم ترین روش انتقال ، اعتبار اسنادی قابل انتقال می باشد که در ماده 38 مقررات UCP600 به طور مجزا شرح داده شده است.
اینکه اعتباری فاقد عنوان قابل انتقال باشد و امکان گشایش اعتبار اسنادی قابل انتقال وجود نداشته باشد، فروشنده می تواند از دو روش اعتبار اسنادی اتکایی و همچنین واگذاری عواید استفاده نماید که در خصوص واگذاری عواید در ماده 39 مقررات مذکور اشاره گردیده است.
انتقال اعتبار در ایران نیز چه به صورت ریالی و یا ارزی از قواعد پیش گفته مستثنی نبوده و تحت مقررات جاری قابل انجام می باشد.

 - درحال حاضر بازخرید اوراق مشارکت ارزی در بانک سپه به چه صورت امکان پذیر است ؟
مشتریان می توانند درصورت درخواست بازخرید اوراق مشارکت ارزی شرکت نفت و گاز پارس به شعبه صادر کننده اوراق مراجعه و نسبت به فروش اوراق و دریافت معادل ریالی آن به نرخ روزانه اقدام نمایند. درصورتی که اوراق مذکور در قبال ارائه اسکناس به بانک ابتیاع شده باشد، پرداخت اسکناس به مشتریان بلامانع است.

 - لطفاً درخصوص زمان تکمیل اظهارنامه الکترونیکی و امکان ترخیص کالا راهنمایی فرمایید.
مشتریان پس از ارائه اسناد به شعبه ارزی مربوطه و پس از حصول اطمینان از ثبت اطلاعات اسناد مثبته در سامانه پرتال ارزی ج.ا.ا. که توسط بانک ها انجام می شود، می توانند با مراجعه به سایت گمرک ج.ا.ا. و تکمیل اظهارنامه و دریافت کدرهگیری برای ترخیص کالای خود به گمرک کشور مراجعه نمایند.

 - آیا می توان حساب قرض الحسنه ریالی را به عنوان حساب واریز سپرده ارزی معرفی نمود؟
بله. درصورت درخواست مشتری می توان سود سپرده را برمبنای نرخ های اعلامی از اداره کل خزانه داری ارزی محاسبه و معادل ریالی آن را به حساب ریالی معرفی شده توسط وی واریز نمود.

 - آیا اخذ اسکناس از حساب ارزی به میزان موجودی حساب امکان پذیر است ؟ کارمزد آن چقدر است ؟
بله. پرداخت اسکناس از محل حساب ارزی به میزان آورده نقدی مشتری در زمان افتتاح حساب و پس از آن امکان پذیر بوده و از پرداخت کارمزد معاف می باشد.
همچنین پرداخت اسکناس بابت سود سپرده ارزی مدت دار که از محل اسکناس افتتاح شده اند، مشمول معافیت از کارمزد است.

 - شرایط گشایش اعتبار اسنادی در بانک سپه درحال حاضر چگونه می باشد؟
درحال حاضر گشایش اعتبار اسنادی برای واردات کالا از کشورهای چین، ترکیه و کره جنوبی با میزان 30 درصد پیش دریافت امکان پذیر می باشد.

 - تخصیص چه ارزهایی با سرعت بیشتری انجام می شود؟
درحال حاضر تخصیص ارزهای وون کره جنوبی و روپیه هند حداکثر در یک هفته امکان پذیر است.

 - باتوجه به محدودیت های بانکی در نقل و انتقال وجوه آیا امکان واردات کالا از کشورهای اروپایی و انتقال وجه به آن کشورها وجود دارد؟
بله. پس از تخصیص ارز به ثبت سفارش های مربوطه از سوی بانک مرکزی ج.ا.ا.، انتقال وجه از طریق صرافی انجام می شود. 
تاریخ آخرین به روزرسانی : 1398/12/13