تصویر عنوان صفحه

پاسخ سؤالات متداول در مورد تسهيلات و تعهدات

چاپ
کاربر محترم؛
با تشکر از همکاری اداره کل تشکیلات و روشها بانک سپه در پاسخ به پرسشهای کاربران، متن کامل پاسخهای ارسالی در ذیل قابل دسترسی است:
 
 
 - درمورد انواع وام ها و وام قرض الحسنه توضیح دهید.
کاربر گرامی پاسخ سؤال شما بطور کامل در بخش عقود بانکداری اسلامی و بخش خدمات ریالی سایت بانک سپه توضیح داده شده است.
 
- شرایط استفاده از تسهیلات در بانک سپه ویژه اعضای هیأت علمی دانشگاه ها را توضیح دهید.
اعضای هیأت علمی دانشگاهها با داشتن مدارک مستند می توانند حداکثر 1.000 میلیون ریال (یکصد میلیون تومان) با دوره بازپرداخت حداکثر پانزده سال و مطابق سیاست ها و ضوابط اعتباری بانک مرکزی ج.ا.ا. و شورای پول و اعتبار، از تسهیلات خرید و ساخت مسکن استفاده نمایند.
 
 - آیا امکان اقساطی نمودن بازپرداخت تسهیلات مضاربه وجود دارد؟
امکان اقساطی شدن بازپرداخت تسهیلات مضاربه با توجه به ماهیت عقد مزبور میسر نمی­ باشد.

 - آیا تسهیلاتی را که فقط جهت خرید و فروش بخش (کشاورزی و لوازم خانگی و...) می باشد و با ارائه فاکتور وام تعلق می گیرد، می توان در جهت مصارف دیگر استفاده نمود؟
خیر؛ با توجه به پیش فاکتور ارائه شده، تسهیلاتی را که بابت بخش ( کشاورزی و لوازم خانگی و...) دریافت شده باید در همان بخش مصرف نمود.

 - درباره نرخ سود تسهیلات خرید خودرو و شرایط خودرو مورد نظر توضیح دهید.
به منظور خرید یک دستگاه خودرو نو و دست اول از تولیدات داخل کشور معادل هشتاد درصد قیمت خودرو، حداکثر 70 میلیون ریال تسهیلات با نرخ سود  براساس ضوابط اعتباری سال پرداخت تسهیلات و حداکثر مدت بازپرداخت 5 ساله به متقاضیان اعطا می گردد و پرداخت تسهیلات خرید خودرو صرفاً با واریز آنی وجوه تسهیلات به حساب شرکت سازنده خودرو امکان­پذیر است.

 - شرایط و نحوه استفاده از تسهیلات ویژه نخبگان در بانک سپه چگونه است؟
بانک مرکزی ج.ا.ا. اعلام نموده معرفی مشمولین و نخبگان موضوع آئین نامه جذب و نگهداری نیروی انسانی از طریق دبیرخانه کار گروه جذب و نگهداری نخبگان و تایید بالاترین مقام دستگاه اجرایی می باشد، حداکثر سقف تسهیلات اعطایی مبلغ 3.000 میلیون ریال (دویست میلون تومان) برای خرید مسکن و برای ساخت مسکن در قالب عقد اجاره به شرط تملیک با دوره بازپرداخت حداکثر بیست سال و با رعایت نرخ های سود و نسبت های مصوب بخش مسکن در سیاست ها و ضوابط اعتباری تعیین می­ شود.

 - اگر تسهیلات گیرنده، اقساط تسهیلات خود را پرداخت نکرده و متواری شود و دارای دو ضامن باشد آیا بانک برای دریافت مطالبات خود بدهی او را بین دو ضامن به طور مساوی تقسیم خواهد کرد؟
نظر به اینکه تعهد ضامنین در قراردادهای اعطای تسهیلات، تعهد تضامنی است، لذا طبق مواد 403 و 404 قانون تجارت، در کلیه مواردی که به موجب قوانین یا موافق قراردادهای خصوصی ضمانت تضامنی باشد، طلبکار می تواند به ضامن یا ضامنین و مدیون اصلی مجتمعاً رجوع کرده یا پس از رجوع به یکی از آنها و عدم وصول طلب خود برای تمام یا بقیه طلب به دیگری رجوع نماید.

 - درصورتیکه برای دریافت تسهیلات سند ملکی در رهن بانک قرار گیرد، پس از فک رهن و تسویه حساب کامل می توان برای دریافت تسهیلات مجدد همان سند را در رهن بانک قرار داد؟
چنانچه مشتری به منظور حسن اجرای تعهداتش سند مالکیت ملک خود را در رهن بانک مستقر نموده و پس از اتمام قرارداد و تسویه بدهی اقدام به فک رهن نماید، چنانچه مجدداً درخواست استفاده از تسهیلات را به تضمین و ترهین وثیقه ملکی بنماید، ترهین مجدد مجاز می باشد.

 - درمورد تسهیلات مسکن بانک سپه توضیح دهید.
بانک سپه در زمینه مسکن نیز تسهیلاتی به شرح ذیل در اختیار متقاضیان قرار می دهد:
1- اعطای تسهیلات مسکن انتفاعی با نرخ سود مصوب برای ساخت و ساز در قالب عقد مشارکت مدنی که پس از پایان دوره مشارکت می بایستی اصل و سود متعلقه به صورت دفعتاً واحده واریز گردد.
2- اعطای تسهیلات مسکن به اقشار خاص برای خرید و ساخت.
3- اعطای تسهیلات مسکن در قالب طرح نوسازی و بهسازی برای ساکنین روستاهای معرفی شده از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی فقط برای ساخت.

 - در قرارداد اجاره به شرط تملیک، در صورت تسویه بدهی پیش از موعد مقرر، نحوه محاسبه سود به چه صورت می باشد؟
در تسهیلات اعطایی موضوع قراردادهای اجاره به شرط تملیک همانند تسهیلات مبادله ای، امکان تسویه بدهی قبل از موعد مقرر فراهم بوده و متناسب با زمان استفاده مشتریان از تسهیلات اجاره به شرط تملیک، سود برگشتی متعلقه محاسبه و عملیات تسویه انجام می پذیرد.

 - تسهیلات قرض الحسنه را تعریف کنید؟
قرض الحسنه عقدی است که به موجب آن بانکها (بعنوان قرض دهنده) مبلغ معینی را طبق ضوابط مقرر به اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی (بعنوان قرض گیرنده) به قرض واگذار می نمایند.
 
 - شرایط دریافت تسهیلات ودیعه و تعمیر مسکن چیست؟
1- قرض الحسنه تعمیرات مسکن با توجه به نوع و میزان هزینه که ازطرف متقاضی اعلام و توسط شعبه بررسی می گردد.
2- قرض الحسنه تامین مسکن (ودیعه) جهت کمک به امر مسکن شامل پیش پرداخت اجاره می باشد و متقاضی می بایستی فاقد واحد مسکونی به نام خود و عائله تحت تکفل باشد.
3- ارائه مدارک لازم و تضمینات معتبر و کافی به تشخیص شعبه الزامی می باشد.
4- حداکثر نرخ کارمزد تسهیلات مذکور 4% در سال نسبت به مانده بدهی می باشد.

 - مشارکت در بخش صادرات چگونه است؟
اعطای تسهیلات به منظور تهیه و تدارک یا تولید کالا و خدمات صادراتی به 2 طریق انجام می پذیرد:
1- اعطای تسهیلات قبل از صدور کالا و خدمات (مشارکت مدنی صادراتی)
2- اعطای تسهیلات بعد از صدور کالا و خدمات (تأمین سرمایه در گردش صادرکننده کالا و خدمات، سلف ارز)

 - اعطای قراردادهای مشارکت مدنی در بخش مسکن در بانک سپه چگونه است؟
برای گسترش و احداث واحدهای مسکونی در صورت دریافت تقاضا و تعهد متقاضی برای خرید سهم­ الشرکه بانک (نقد و اقساط) می­ توان به اشخاص حقیقی و حقوقی که دارای زمین بوده و حائز شرایط دریافت تسهیلات در بخش مسکن باشند به شرح زیر تسهیلات پرداخت نمود: 
     الف) مسکن (انفرادی، مجتمع سازی)
     ب) تجاری، اداری-تجاری
     ج) تجاری-مسکونی
     د) خدماتی (واحدهایی که کاربرد تجاری، مسکونی و اداری نداشته باشد و صرفاً جهت خدمات، مورد استفاده قرار می­ گیرد را شامل می­ شود).

 - میزان سهم­الشرکه بانک در تسهیلات مشارکت مدنی مسکن چه میزان است؟
حداکثر میزان سهم­ الشرکه بانک در مشارکت مدنی احداث ساختمان بدون درنظر گرفتن بهای زمین 80 درصد هزینه­ های موضوع مشارکت مدنی می باشد که در املاک با کاربری مسکونی یا اداری یا خدماتی و یا ترکیبی از مسکونی، تجاری، اداری اعمال می­شود.
آورده غیرنقدی متقاضی (هزینه­ های انجام شده در جهت احداث موضوع مشارکت) در مرحله انعقاد قرارداد مشارکت مدنی توسط بانک لحاظ می شود و می توان آن را جزء آورده (سهم­ الشرکه) متقاضی پذیرفت.

 - مدت قرارداد اجاره به شرط تملیک چقدر است؟
مدت اجاره به شرط تملیک با توجه به طولانی بودن مدت برگشت منابع بانک حداکثر معادل عمر مفید اموال (حداکثر 10سال) خواهد بود. انجام اجاره به شرط تملیک اموالی که طول عمر مفید آنها کمتر از دو سال باشد ممنوع است.

 - انواع ضمانت­نامه های ارائه شده توسط بانک سپه کدام است؟
انواع ضمانتنامه ها شامل: شرکت در مناقصه یا مزایده، حسن اجرای تعهدات ناشی از قرارداد، پیش پرداخت استرداد کسور وجه­ الضمان، پرداخت حقوق و عوارض گمرکی و ترخیص کالا و ضمانت­نامه­ های متفرقه اعم از ضمانت­نامه­ های به نفع اداره وظیفه عمومی، وزارت علوم و تحقیقات و فناوری، ارائه به دادگاه­ها و... .

 - آیا صدور ضمانت­نامه ارزی در بانک سپه امکان­پذیر است.
بله؛ صدور ضمانت­نامه­ های ارزی به تضمین بانک­های خارجی و داخلی (وارداتی) و ضمانت­نامه­ های ارزی صادراتی به نفع اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی و خارجی در این بانک انجام می­شود.
 
تاریخ آخرین به روزرسانی : 1399/09/16