اینترنت بانک سپهاینترنت بانک اینترنت بانک سپهباشگاه مشتریان
  • انگلیسی بانک سپه
  • جستجو
یکشنبه 30 شهریور 1399
تاریخ 1391/04/12         ساعت 08:34:21     گروه خبری مصاحبه های مطبوعاتی مسئولین و کارشناسان

بیر ستاد هدفمندسازی یارانه‌ها گفت: برای اجرای فاز دوم قانون باید ابعاد را بررسی کنیم و باید از نظر کارشناسی و شرایط کشور به این جمع بندی برسیم که فاز دوم قانون قابل اجرا است.
محمدرضا فرزین در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) درباره تعلل دولت برای اجرای فاز دوم قانون هدفمندسازی یارانه ها به رغم عجله‌ای که در ابتدای سال داشت و پیشنهاد داد که فاز دوم گام آخر این قانون باشد، اظهار کرد: در مورد گام دوم ما پیشنهادی به مجلس دادیم که در کمیسیون تلفیق تصویب نشد.
وی با اشاره به این‌که کمیسیون تلفیق پیشنهادی را تهیه و مجلس آن را تصویب کرد، تصریح کرد: طبیعی بود که ما در قالب پیشنهاداتی که ارائه کرده بودیم برای اجرای قانون آمادگی داشتیم اما پیشنهاد جدیدی توسط مجلس مطرح شد و ما برای اجرای فاز دوم قانون باید ابعاد را بررسی کنیم و باید ازنظر کارشناسی وشرایط کشور به این جمع بندی برسیم که فاز دوم قانون قابل اجرا است.
وی درباره این‌که دولت برای اجرای فاز دوم می‌خواهد قیمت حامل‌های انرژی را ثابت نگه داشته و میزان یارانه نقدی را افزایش دهد، خاطرنشان کرد: ما همچنان درحال بررسی تمام گزینه های اجرایی ممکن برای ورود به فاز دوم هستیم.
دبیر ستاد هدفمندسازی یارانه‌‌ها در باره این‌که اختصاص یارانه 28 هزارتومانی به یارانه نان که مابه التفاوت یارانه نقدی فاز اول و دوم بود تا حدودی این امر را تایید کرده است، اضافه‌کرد: 28 هزار تومان به یارانه نان یک سال افراد اختصاص داده شد زیرا قیمت نان افزایش یافته بود و از کالاهایی بود که در بسته هدفمندی قیمت آن اصلاح شده بود.
فرزین در پاسخ به این‌که آیا تعلل دولت در اجرای فاز دوم مربوط به تورم و گرانی‌های اخیر نیست؟ گفت: خیر، همان طور که گفتم هنوز به جمع بندی خاصی نرسیده‌ایم و اکنون کلیت اجرای فاز دوم یعنی این‌که چقدر درآمد داشته باشیم و چگونه درآمدها هزینه شود مشخص است.
وی افزود:طبق قانون بودجه سال 1391 در صورت شروع گام دوم باید شش هزار میلیارد تومان به بخش بهداشت و درمان، دو هزار میلیارد تومان به صندوق بیمه بیکاری، 48 هزار میلیارد تومان به خانوارها و 10 هزار میلیارد تومان باید به بخش تولید پرداخت شود.
دبیر ستاد هدفمندسازی یارانه‌‌ها اظهار کرد: بررسی‌ها در راستای چگونگی اجرا و آثار اجرای فاز دوم در جامعه است.
وی در پاسخ به این‌که آیا این تعلل در اجرای قانون به معنی توقف آن نیست؟، تصریح ‌کرد: اسم آن را نمی‌شود توقف گذاشت، درمورد فاز اول هم در حالی که از فروردین ماه اجرای قانون مطرح بود اما قانون در آذر ماه اجرا شد بنابراین باید زمان برای اجرای قانون مناسب باشد.
 
منبع: ایسنا